Fotografia a WiFi

Mobilna fotografia

Obecnie na rynku coraz częściej możecie spotkać aparaty, które wyposażone są w funkcje WiFi, obecnie w przeważającej części są to aparaty kompaktowe, jednak również producenci zaawansowanego sprzętu dla profesjonalnych fotografów coraz częściej eksperymentują z takim rozwiązaniem. Wielu myśli, że jest to tylko bajer, który ma sprawić, że pokolenie Insta wybierze ten, a nie inny aparat. Jednak każdy fotograf, który będzie miał możliwość skorzystania z tej funkcji przekona się, jak istotna może ona być w profesjonalnej pracy.

Po co w aparacie WiFi? Gdy zastanawiamy się nad odpowiedzią to pierwszym co nam przychodzi do głowy jest stwierdzenie, że dzięki tej funkcji wykonując zdjęcie aparatem można je od razu udostępnić na, którymś z portali społecznościowych. Jest to więc idealna funkcja dla osób, które chcą się dzielić ze znajomymi swoimi zdjęciami. Jednak za funkcją WiFi w aparacie, kryje się o wiele więcej.

W pracy profesjonalnego fotografa bardzo przydatna może okazać się funkcja zdalnego wyzwalania migawki. Będzie to z pewnością bardzo przydatne dla fotografów – reportażystów, którym zależy na ujęciu ludzi w ich naturalnych i codziennych sytuacjach. Aparat bardzo często peszy osoby fotografowane i zaczynają się one zachowywać nienaturalnie, co psuje zdjęcia. Dzięki wyzwalaczowi można aparat położyć obok, czy zawiesić na szyi, a następnie z ukrycia go uruchomić. Zrobione w ten sposób zdjęcia będą miały ciekawą perspektywę, a ludzie na nich będą autentyczni.

Aby mieć pewność, że perspektywa jest dobra możemy skorzystać z kolejne funkcji jaką daje WiFi, czyli podglądu na urządzeniu mobilnym obrazu z obiektywu aparatu, dzięki temu można nie tylko zobaczyć, czy jest on odpowiednio ustawiony i czy kadr jest prawidłowy, można również w sposób zdalny zmienić parametry zdjęcia, dzięki czemu nie robimy przypadkowych fotografii, ale dobrze wiemy co i w jaki sposób uwieczniamy.

Import przez WiFi na urządzenia mobilne, to również sposób na zabezpieczenie zdjęć. W razie uszkodzenia aparatu, czy np. konfiskaty karty pamięci, co może się zdarzyć w niektórych, restrykcyjnych krajach, fotograf posiada kopię zapasową, która sprawi, że wiele godzin pracy, nie zostanie zaprzepaszczonych.

Opcja WiFi jest zatem doskonałym narzędziem dla fotografów – podróżników, reportażystów oraz robiących zdjęcia w terenie. Jest też dobra w przypadku fotografii studyjnej umożliwia bowiem natychmiastowy podgląd zdjęć na dużym ekranie i ocenę ich jakości.