Fotografia gór – pomysł na biznes

 

 

Coraz więcej ludzi interesuje się fotografią na poważnie. Otóż dla wielu z nich początkowo robienie zdjęć było pasją, jednak z biegiem czasu upatrzyli w tym sposób na życie i zarobek. Wchodząc na rynek profesjonalnej fotografii musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Na liście podstawowych zakupów powinien znaleźć się solidny sprzęt. Jeśli do tego nasza wiedza jest niewystarczająca i do tej pory specjalizowaliśmy się w fotografii amatorskiej, to koniecznie powinno się również zainwestować w specjalistyczny szkolenie przygotowujące do wykonywania tego zawodu.

 

 

Fotografia górska

 

Profesjonalnie wykonane zdjęcia bardzo często zamawiane są przez różnego rodzaju agencje reklamowe, czasopisma czy firmy prywatne. Nic zatem dziwnego, że część fotografów wyspecjalizowała się między innymi w wykonywaniu fotografii górskiej. Takie krajobrazy mogą zostać wykorzystane między innymi w promocji sprzętu górskiego, biur turystycznych czy obiektów noclegowych jak chociażby tych zlokalizowanych w urokliwym Kościelisku – http://zakopaneapartamentylux.pl/apartamenty-koscielisko/. Bardzo często to właśnie wysokiej jakości zdjęcie decyduje o tym, że turysta wybierze ten a nie inny apartament na miejsce swojego wakacyjnego wyjazdu. Dlatego ostrość, kolor i ujęcie panoramy gór ma tak duże znaczenie.

 

 

Kluczem udanej fotografii górskiej okazuje się być znalezienie odpowiedniego pleneru. Wielu fotografów preferuje wykonywanie takich sesji w godzinach porannych lub tuż przed zachodem słońca, kiedy widoki są najlepsze. Wykonanie zlecenia trzeba jednak zacząć od dokładnego zaplanowania całej ekspedycji w góry. Sprawdzenie map topograficznych czy aktualnej prognozy pogody w dużym stopniu decyduje o powodzeniu zrealizowania sesji w plenerze. Dokładną lokalizację pleneru można także sprawdzić za pośrednictwem map satelitarnych, które dostępne są tutaj – https://www.google.pl/maps/place/Ko%C5%9Bcielisko/@49.2894108,19.8786092,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4715ed3a1aca0387:0x58d9e9e2b9962bb4!8m2!3d49.2902935!4d19.8895826. W ten sposób nic nie powinno nas zaskoczyć.

 

 

Jaki sprzęt jest niezbędny?

 

Profesjonalny fotograf planując sesję plenerową w krajobrazach górskich powinien zabrać ze sobą sprzęt typu aparat, obiektyw stało-ogniskowy i szerokokątny, statyw czy zestaw filtrów. W ten sposób uzyskuje się lepszą jakość obrazu. W fotografii górskiej bardzo ważnym czynnikiem decydującym o uchwyceniu ciekawego momentu jest głównie światło. Im światło będzie miało cieplejszą tonację, tym uzyska się lepszy efekt końcowy danej sesji fotograficznej. Co więcej bardziej doświadczeni fotografowie sami starają się decydować między innymi o parametrach ekspozycji danego zdjęcia. Tryb przesłony bardzo pomaga w podbiciu zieleni i błękitu, czyli barw charakterystycznych dla górskich krajobrazów. Takie nasycenie poszczególnych barw również wpływa na charakter wykonalnego zdjęcia.