Fotografia z dronów

O czym pamiętać robiąc zdjęcia z drona?

Drony to małe latające roboty, które umożliwiają robienie zdjęć i filmów z lotu ptaka, wysokość na jaką się wzbijają sprawia, że pozwalają one na oddanie perspektywy jaką trudno jest osiągnąć w jakikolwiek inny sposób. Dają również wiele możliwości ujęć, dotąd niedostępnych dla fotografii czy filmowania. Jednak, aby móc pochwalić się dobrymi zdjęciami z drona, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników i dobre rozplanowanie powietrznej sesji zdjęciowej.

Wieczorem obejrzyjcie prognozę pogody

Chcąc urządzić powietrzną sesję zdjęciową koniecznie powinniście zapoznać się z przewidywanymi w danym dniu warunkami atmosferycznymi. Ma to znaczenie z dwóch powodów – po pierwsze latanie przy silnym wietrze lub deszczu zagraża bezpieczeństwu i trzeba mieć naprawdę dużą praktykę, aby poradzić sobie w takiej sytuacji, po drugie zasady fotografii z drona odnośnie światła są te same, co w przypadku fotografii tradycyjnej – dobre światło oznacza lepszą jakość zdjęć. Kierując się warunkami atmosferycznymi dobrze jest latać wczesnym rankiem lub wieczorem, wówczas wiatry są słabsze.

Wykonajcie lot testowy

Pamiętajcie, że bateria drona wystarcza na kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut, dlatego zawsze zabierajcie ze sobą zapasowe baterie. Nim rozpoczniecie fotografowanie wykonajcie lot testowy, w którym sprawdzicie różne wysokości wykonywania zdjęć, różne kąty nachylenia czy różnych ustawień aparatu. Wówczas możesz wybrać idealną kombinację dla Waszych zdjęć.

Zaplanuj ujęcia

Nim rozpoczniecie sesję najpierw zapoznajcie się z terenem, na którym będziecie robić zdjęcia. Znajdźcie dobry punkt obserwacyjny, abyście mogli śledzić lot drona oraz określcie, które elementy terenu będą ciekawie wyglądały na zdjęciach. Należy też wziąć pod uwagę obecność ludzi i ukształtowanie terenu – nie wprawiony lotnik powinien unikać miejsc publicznych oraz terenów górzystych czy z dużą ilością cieków wodnych. Im większa wprawa tym na więcej możecie sobie pozwolić i tym Wasze zdjęcia będą ciekawsze. Jednak wszystko przychodzi z czasem i nie warto się śpieszyć, bo można uszkodzić drona i zrobić krzywdę ludziom w otoczeniu.

Korzystajcie z FPV

Nie każde zdjęcia do się zaplanować, czasem może okazać się, że dane miejsce widziane z lotu ptaka, znacznie różni się od naszych wyobrażeń, dlatego też warto korzystać z FPV. FPV, czyli First Person View umożliwia podgląd w czasie rzeczywistym, tego co aktualnie widzi dron. Dzięki temu można odpowiednio dopasować parametry lotu oraz właściwie kadrować zdjęcia. Niektóre drony umożliwiają także zmianę ustawień aparatu, tak by dostosować jego parametry do tego co i jak „widzi” dron.