Fotografowanie mody cz.1

 

Fotografia z cyklu fashion to coraz mocniej rozwijająca się branża. Najczęściej jej zadaniem jest wypromowanie konkretnego produktu, czyli w tym wypadku marki odzieżowej. Dotyczy to także linii kosmetyków czy innych gadżetów, które wymagają ciekawej i profesjonalnie przygotowanej sesji promującej na rynku.

 

 

Rola inspiracji

 

Praca fotografa wymaga doświadczenia, umiejętności posługiwania się sprzętem oraz zdolności wykorzystywania kreatywnego myślenia. W przygotowywaniu kolekcji do danej sesji zdjęciowej liczą się między innymi inspiracje. Jeśli ubrania nawiązują do stylu eleganckiego jak jedwabne koszule, czy do stylu boho jak sukienki w motywy kwiatowe, to powinniśmy brać to pod uwagę podczas wyboru miejsca na sesję. Do tego liczy się także adekwatnie dopasowany make up czy zbudowanie całego wizerunku modelki.

 

Inspiracji w przygotowaniu takiej sesji modowej należy szukać między innymi w branżowych czasopismach czy bezpośrednio na wybiegach świata mody. Czasami to także otaczająca nas rzeczywistość podsuwa nam ciekawe inspiracje do wykonania zdjęć. Zadaniem fotografa mody jest przekazanie koncepcji danego projektanta mody za pomocą zdjęcia fashion.

 

Podczas realizacji zdjęć musimy zwracać nie tylko na całość koncepcji, ale także na szczegóły. Podczas fotografowania koszul jedwabnych zalecane jest przede wszystkim dobranie ubrań do odpowiednich modelek. Wpływ na lepszą ekspozycję ubrania ma między innymi sylwetka, karnacja czy kolor włosów. Nieocenioną rolą podczas przygotowywania sesji modowych pełni stylista. Jego praktyczna wiedza z zakresu mody aktualnych trendów pozwala jak najlepiej wyeksponować zalety danego stroju.

 

 

Liczą się detale

 

Fotografia mody jest coraz bardziej rozwijającą się branżą. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego tak ważne jest między innymi kreatywne podejście do realizacji zleceń. W przypadku najnowszych kolekcji ubrań, takich jak skórzane spódnice, wiosenne płaszcze czy jedwabne koszule damskie liczy się umiejętność prezentacji tkanin i poszczególnych elementów wykończenia ubrania. Wszystko po to, aby klient z takiego zdjęcia mógł zaczerpnąć jak najwięcej informacji o oferowanym produkcie, w tym przypadku elemencie garderoby.

 

 

 

Posługiwanie się światłem

 

W fotografii mody jednym z najważniejszych czynników decydującym o efekcie końcowym sesji jest umiejętne posługiwanie się światłem. Wybierając oświetlenie musimy zadać sobie pytanie czy zależy nam na podkreśleniu ostrości czy może jednak chcemy, aby fotografie były lekko poruszone. Kolejny dylemat związany jest między innymi z wykorzystaniem doświetlenia naturalnego światła czy wypełniania światła słonecznego. W ten sposób dzięki doborowi oświetlania w fotografii mody jesteśmy w stanie podkreślić wygląd tkanin, figurę modela/modelki czy rysy twarzy wraz z makijażem. Realizacja sesji modowej zależna jest zatem od fotografowanego produktu.

 

 

Fotografia produktowa – moda damska

 

Obecnie większość firm odzieżowych decyduje się na korzystanie z usług fotografii produktowej. Taki trend związany jest przede wszystkim z koniecznością promowania swojego lokalu, marki czy produktów. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zaleca się stosowanie kilku pomocnych reguł.

W fotografii mody najważniejszy jest oczywiście sprzęt, który powinien być wyposażany między innymi w lampę błyskową oraz zoom. Co więcej doświadczeni fotografowie doradzają, aby wykonywać takie zdjęcia na niskich czułościach ISO. Czym jest to spowodowane? Otóż im większa światłoczułość, tym pojawia się większe ryzyko, że zdjęcie będzie nieostre.

 

Techniki fotografowania odzieży

 

Wyróżnia się trzy podstawowe techniki wykonywania zdjęć odzieży. A mianowicie wariant fotografowania na płasko, na manekinie oraz na modelce. Uznaje się, że najmniej wiarygodne są zdjęcia wykonywane na płasko. Wówczas problematyczne okazuje się między rozpoznanie dokładnego rozmiaru oraz tego jak układają się na ciele.

 

 

Fotografowanie ubrań na modelce. Z takiej opcji korzysta wiele firm odzieżowych, które chcą zaprezentować najnowszą kolekcję ubrań. Jednocześnie zorganizowanie sesji przy każdej nowej kolekcji może stać się nieco kłopotliwe. Wymaga to zaangażowania profesjonalnego fotografa, stylistów i fryzjerów. Realizacja takiej sesji może zatem potrwać dość długo, a w przypadku sklepów internetowych liczy się szybka reakcja i sprzedaż. Dlatego zdecydowanie najlepszym wariantem promocji ubrań wydaje się być fotografowanie odzieży na niewidocznych manekinach. W ten sposób klient widzi na zdjęciu naturalny układ ubrania na ciele. Dzięki temu nie musi się zastanawiać jak sukienka czy koszula wyglądałaby w rzeczywistości, o czym możemy się przekonać na stronie – jedwabna koszula. Profesjonalnie wykonana oprawa graficzna jest w stanie skutecznie zachęcić klientkę do dokonania zakupy.

 

Natomiast dodatkowy opis produktu buduje profesjonalizm danej marki odzieżowej. Sposobem na podkreślenie walorów takiej jedwabnej koszuli wydaje się także dobranie odpowiedniego tła do zdjęcia. Powinno ono być gładkie i jednobarwne, ponieważ tylko tak skutecznie eliminuje zbędne elementy otoczenia i powala skupić się oglądającemu na danym produkcje (w tym wypadku elemencie damskiej garderoby). Jedwab jak wiadomo jest tkaniną bardzo delikatną, dlatego z tego względu określana jest również mianem tkaniny luksusowej.

 

Nowe technologie w świecie tkanin

 

Jedwab to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów, który z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w kolekcjach ubrań męskich jak damskich. Jednocześnie znajduje on również zastosowanie w innych dziedzinach życia jak chociażby w medycynie. Wszytko możliwe jest między innymi dzięki innowacyjnym technikom druku cyfrowego na bardzo cienkich materiałach (jak w tym wypadku jedwab), o czym możemy się przekonać na stronie – http://www.funduszeeuropejskie.2007-2013.gov.pl/RPO/Aktualnosci/Strony/Cyfrowy_druk_na_jedwabiu_naturalnym_Mazowsze_06052014.aspx?N=T. Dzięki tej technice tkanina może zostać dodatkowo wzbogacona o właściwości prozdrowotne, które pomagają między innymi w pielęgnowaniu, ujędrnianiu oraz opóźnieniu starzenia skóry.