Fotografowanie mody cz.2

 

 

Jednym z najprężniej i najszybciej rozwijających się gatunków fotografii jest właśnie fotografia modowa. Trendy w tej branży zmieniają się w każdym sezonie, dlatego rodzaj zamawianych zdjęć także ulega modyfikacjom. Przed przygotowaniem sesji zdjęciowej trzeba jednak zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które zadecydują o efekcie końcowym zdjęć.

 

 

Jak przygotować się do profesjonalnej sesji modowej?

 

Zadaniem fotografa jest między innymi:

 

  1. znalezienie studia

  2. przeprowadzenie castingu na modeli/modelki

  3. budowanie scenografii

  4. znalezienie makijażystów i fryzjerów

  5. zatrudnienie asystenta sesji

  6. czy przygotowanie oświetlenia

 

Opracowanie koncepcji zdjęć

 

Najczęściej to marki modowe zamawiają nowe sesję fotograficzne i z nimi ustala się ostateczną koncepcję zdjęć. Dlatego podjecie decyzji organizacyjnych odgrywa tak ważną rolę. W sprawnej realizacji zamówienia na sesję fashion konieczna jest pomoc asystenta fotografa, który zajmie się takimi czynnościami jak obsługa aparatu fotograficznego, ustawienie lampy czy przekazywanie zdjęć do retuszu.

 

 

Przygotowanie modela/modelki do fotografii

 

Udana sesja modowa to w dużej mierze zasługa doświadczonego fotografa, profesjonalnego sprzętu oraz dopracowanie wszystkich szczegółów. Na makijaż modeli warto zatem zwrócić szczególną uwagę. Musi on w pełni współgrać z aparatem, ponieważ w ramach zdjęć do sesji okładkowych stosuje się specjalne oświetlenie. Make up musi być wyrazisty i jak najlepiej utrwalony.

 

 

Sesja biznesowa

 

Wiele firm i organizacji składa zamówienie na sesje biznesowe. Ich celem jest zbudowanie wizerunku profesjonalisty poszczególnych jej pracowników. Fotografowanie modeli w modeli w eleganckich strojach jak garnitury i krawaty ma na celu podkreślenie wiarygodności danej osoby oraz całego przedsiębiorstwa. Fotografia musi zatem skupiać się na detalach rysów twarzy oraz sylwetki w danej stylizacji biznesowej.

 

 

W celu realizacji takiej sesji zalecane jest przygotowanie jej w biurze klienta. Na miejscu fotograf musi mieć ze sobą odpowiedni sprzęt, w skład którego wchodzą między innymi lampy studyjne czy własne zasilanie. Do sesji biznesowej niezbędny jest również wizażysta oraz coraz częściej także stylista. Osoba znająca się na biznesowym dress codzie doradzi jak dobrać krawat do danej koszuli w przypadku mężczyzn, czy rozwieje wątpliwości w sprawie pasujących butów do garsonki w przypadku kobiet. Wygląd ubrań wbrew pozorom podczas takiej profesjonalnej sesji biznesowej odgrywa ogromną rolę.

 

Zdjęcia z sesji biznesowych wykorzystywane są przez firmy w wielu celach marketingowych. Znajdują one szerokie zastosowanie w materiałach promocyjnych umieszczanych na stronach internetowych czy różnych folderach i katalogach ofertowych. Niektóre przedsiębiorstwa, aby nieco ocieplić swój wizerunek zamawiają również spersonalizowane kartki świąteczne czy kalendarze, na których przedstawiony jest wizerunek pracowników poszczególnych działów.

 

 

Fotografia reklamowa mody

 

Otóż w dzisiejszych czasach fotografia produktowa stała się wyjątkowo popularną formą w działaniach marketingowych firm odzieżowych. Jest to najlepszy sposób, aby ze swoją ofertą dotrzeć do osób aktywnie interesujących się aktualnymi trendami w modzie. Co więcej dotyczy to zarówno sesji odzieży damskiej jak i męskiej.

 

 

Jedno jest pewne. Prowadząc firmę odzieżową tylko odpowiednia prezentacja wizualna ubrania pozwala jak najlepiej zareklamować dany produkt do sprzedaży. Profesjonalnie wykonane zdjęcia mówią same za siebie. Jeśli do tego dodamy jeszcze atrakcyjny opis produktu, to mamy gwarancję, że jego wyniki sprzedaży wzrosną. Taka taktyka stosowana jest zarówno przez niewielkie firmy odzieżowe, osoby sprzedające ubrania na aukcjach internetowych jak również sklepy online. Materiały graficzne w postaci fotografii mody mogą skutecznie przedstawić konsumentom styl oferowany przez markę, wytłumaczyć inspiracje projektanta czy po prostu zachęcić do zakupu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wykonywaniem takich fotografii zajmują się profesjonaliści, o których więcej szczegółów dowiemy się z tej strony – https://nationalcareersservice.direct.gov.uk/job-profiles/photographic-stylist. To dowód na to, że nawet dziedzina fotografii wkracza w nowe dziedziny sztuki i biznesu.

 

 

Moda męska – wpływ reklamy

 

Mężczyźni wbrew pozorom przywiązują coraz większą uwagę do wyglądu i co za tym idzie modnego ubioru na co dzień i nie tylko. Zdają sobie sprawę, że dobrze dobrany outfit potrafi określić ich osobowość, dobrze zaprezentować sylwetkę i tym samym poprawić ich samopoczucie czy pewność siebie. Szczególnie dobrze prezentują się w zestawach bardziej eleganckich typu garnitur, marynarka czy smoking. Taki strój zakładają jednak tylko na specjalne okazje.

 

 

W jaki sposób zatem wybierają te elementy garderoby? Nic prostszego! Otóż kierują się właśnie atrakcyjnymi folderami reklamowymi danego sklepu odzieżowego. Jeśli jakaś marynarka, koszula, krawat czy muszka zwrócą ich uwagę, wtedy decydują się na ich zakup.

 

Przykładem tak atrakcyjnie zaprezentowanych elementów gustownej i wysokiej jakości garderoby męskiej w postaci krawatów czy muszek, znajdziemy chociażby tutaj – noeuds papillon en soie. Jest to dowód na to, że odpowiednia i profesjonalna oprawa graficzna potrafi zachęcić do zakupu. O sukcesie danego zdjęcia decyduje jednaj stosownie dobrany kadr, obiektyw, model oraz sam fotograf z ciekawą koncepcją na wykonanie takiej sesji czy lookbooka dla firmy odzieżowej.