Fotografowanie przyrody

 

Liczba fotografów amatorów z roku na rok jest coraz większa. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi fotografia przyrody. Jednak takie zdjęcia wymagają odpowiedniego przygotowania się do wyprawy do lasu lub też zaaranżowanie scenerii na terenie własnego ogródka.

 

 

Fotografowanie ptaków

 

Osoba, która pragnie rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem ptaków, powinna w pierwszej kolejności uzbroić się w cierpliwość. Upór i determinacja są również pożądanymi cechami. W końcu ptaki są bardzo ruchliwe, dlatego uchwycenie ich na zdjęciu wymaga opanowania oraz refleksu.

 

Pomocną wskazówką przy wykonywaniu takich fotografii jest przede wszystkim poszerzenie swojej wiedzy z zakresu ornitologii. Zdobycie podstawowej wiedzy o ptakach i ich naturalnym środowisku przyrodniczym jest kluczem do sukcesu. Jeśli naszym celem jest fotografowanie ptaków, to powinniśmy przynajmniej rozpoznawać poszczególne gatunki oraz wiedzieć, gdzie można ich szukać. Dla przykładu dzięcioły czy jastrzębie najprościej jest odszukać na terenach leśnych, natomiast w okolicy zabudowań gospodarczych czy pól uprawnych z łatwością natkniemy się między innymi na kuropatwy czy jaskółki.

 

 

Bądź ostrożny!

 

Wszelka ingerencja w ekosystem jest ryzykowna. Dlatego podczas fotografowania przyrody powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Troska o środowisko naturalne jest o wiele ważniejsza, niż zrobienie dobrego zdjęcia. Pamiętaj o tym!

 

Początki przygody z fotografią przyrody

 

Osoby, które nie maja jeszcze doświadczenia w fotografowaniu ptaków czy innych gatunków zwierząt powinny zacząć od czegoś prostszego. Pierwsze zdjęcia mogą obrazować ptaki miejskie, które już są przyzwyczajone do życia blisko ludzi. Do takich najpopularniejszych gatunków zaliczają się chociażby:

 

  • sikorki

  • kowaliki

  • dzięcioły

  • czy łabędzie

 

Obserwacja i przygotowania

 

Wielu amatorów fotografii i ornitologicznej decyduje się na przygotowanie zdjęć w okolicach własnego domu. Całkiem ciekawe ujęcia można wykonać na przykład w okolicy karmników czy budek lęgowych (zob. http://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow). W pobliżu zabudowań jednorodzinnych napotkamy między innymi wróble czy sikorki. W celu zwabienia ich w okolice naszego domu jest właśnie zapewnienie im schronienia lub regularne dokarmianie. W ten sposób pomagamy przetrwać ptakom ciężki okres, a jednocześnie zyskujemy okazję do zrobienia ciekawych zdjęć do naszej kolekcji.

 

 

Istnieje wiele rodzajów karmników, które są specjalnie dostosowane do dokarmiania poszczególnych gatunków ptactwa. Klasyczna, drewniana budka także dobrze spełni swoją rolę. Takie budki dla ptaków możemy wykonać na własną rękę lub też zamówić gotowe konstrukcje. Jeśli zależy nam na zrobieniu wyraźnych a przy tym naturalnych zdjęć, musimy dobrze przemyśleć, gdzie taką budkę zamontujemy. Powinny bowiem znaleźć się na wysokości, która będzie sprzyjać kadrowaniu i wychwyceniu ostrości.