Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub

 

Ślub zbliża się wielkimi krokami. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu. Dlatego wybór fotografa, który odpowiednio uwieczni te chwile jest jednym z ważniejszych wyborów przedweselnych. Nie warto odkładać decyzji o wyborze na ostatnią chwilę, a nawet zastanowić się kto będzie Wam towarzyszył, jeszcze zanim wybierzecie menu w restauracji.

 

 

Poszukaj poleconych fotografów

 

Porozmawiajcie ze znajomymi – i z tymi za którymi już ten wyjątkowy wieczór, jak i z tymi, którzy jeszcze nie mieli takiej okazji. Możecie wrzucić post na portalach społecznościowych. To nieocenione źródło informacji. Oprócz linków do portfolio i nazwisk polecanych fotografów, koniecznie trzeba zapytać o szczegóły zachowania fotografa. Jaka była atmosfera w trakcie sesji, czy był terminowy, w jakiś sposób pracował na weselu. Dobry fotograf potrafi uchwycić najważniejsze, najbardziej wzruszające momenty, a jednocześnie potrafi pozostać niezauważalny przez gości.

 

Przejrzyjcie też internet. To nieskończona baza wiedzy o fotografii ślubnej, czy z portfoliem fotografów. Jeśli fotograf nie jest z Waszej okolicy, warto się dowiedzieć czy świadczy usługi wyjazdowe. Dobrze jeśli na profesjonalnej stronie ma kalendarz z aktualnie dostępnymi terminami. Fotografa specjalizującego się w sesjach ślubnych znajdziemy chociażby na stronie – bluediamond-hotel.pl.

 

 

 

Poznajcie się

 

Nie warto podpisywać umów zdalnie. Trzeba się spotkać z fotografem osobiście, poznać ta osobę. Jeśli nie przypadnie Wam do gustu, to znaczy, że to nie jest ta osoba. Fotograf będzie Wam towarzyszył podczas najważniejszego, najbardziej intymnego momentu w życiu. Nawet jeśli podobają się Wam jego wizje i złapiecie nić sympatii przez maile czy smsy, to czy chcecie ryzykować, że na żywo może być źle? Dobrze jest przemyśleć wykonanie sesji narzeczeńskiej – te zdjęcia możecie wykorzystać przy projektowaniu zaproszeń, albo przy dekoracji sali weselnej. I zagwarantuje to Wam, że poznacie fotografa i upewnicie się co do właściwości wyboru. W dniu wesela może być już za późno. Dobrze jest też poprosić o pokazanie fotoksiążek czy fotografii na takim spotkaniu. Zobaczycie jak wykonane zostały efekty końcowe u innych. Obejrzyjcie cały przykładowy reportaż – w sieci prezentowane są zwykle najlepsze prace.

 

 

Dobry kontakt z fotografem

 

Dobre relacje z autorem Waszych zdjęć przydadzą się w trakcie poślubnego pleneru. Przeważnie większość par posiada małe doświadczenie w pozowaniu, o ile je w ogóle posiada. Kiedy będziecie w centrum uwagi może pojawić się stres. Przy sesji pracuje zwykle fotograf, jego asystent, może zabierzecie również świadków, no i na pewno pojawią się gapie. Dobry fotograf musi łączyć umiejętność wykonywania dobrych technicznie zdjęć, a przede wszystkim stworzyć intymną atmosferę podczas sesji. Warto zarezerwować na sesję cały dzień. Pomoże to uchwycić romantyczną relację pomiędzy młodym małżeństwem. Te szczegóły tworzą dobre zdjęcie. Wasze uśmiechy, spojrzenia, gesty. Wyobraźcie sobie, że oglądacie Wasze zdjęcia za pięć, dziesięć czy dwadzieścia lat. Co chcielibyście na nich zobaczyć?

 

 

Fotoksiążka, odbitki, albumy

 

Warto wykonać odbitki albo fotoksiążkę od razu. Zdjęcia w formie fizycznej, takie, które można wziąć do ręki ogląda się zupełnie w inny sposób niż pliki na komputerze. Można je również podarować bliskim – dziadkowie czy rodzice na pewno będą chcieli mieć zdjęcie, które będą mogli postawić gdzieś w ramce. W ramach pakietu ślubnego często płacimy mniej, niż zlecając to samo później. Porozmawiajcie z fotografem o wyglądzie fotoalbumu, powinniście mieć możliwość ingerencji w projekt. Każdy ma inny gust. To co podoba się fotografowi, niekoniecznie musi podobać się Wam. A w pełni profesjonalny i dobrze przygotowany fotoalbum może kosztować nawet ponad tysiąca złotych, ale jest to pamiątka, która będzie Wam służyć przez lata. Natomiast o tym jak prezentowała się kiedyś moda w fotografii ślubnej można się przekonać w tym miejscu – http://szczytniki.ug.gov.pl/index.php?id=360. Jest to sposób na porównanie technik fotografii i aktualnych trendów ślubnych.

 

 

Warunki umowy:

 

  • konkretne wytyczne dotyczące zawartości pakietu (zakres, ramy czasowe, ilość przekazywanych zdjęć)

  • cena

  • termin przekazania materiałów

  • ewentualne koszty dojazdu

  • klauzula o stałej cenie