Od czego zacząć

Od czego zacząć przygodę z fotografią?

Pytanie postawiony w tytule ma zasadzie jedną dobrą odpowiedź – od pasji i miłości do robienia zdjęć, to one bowiem są podstawą do tego by Wasze zdjęcia były piękne i niepowtarzalne. Dobry fotograf to mieszanka pasji, talentu i warsztatu. O tym czy macie talent możecie przekonać się na zdjęciach, które robiliście do tej pory, jeśli są to dobre zdjęcia, to znaczy, że brakuje Wam jedynie warsztatu, który sprawi, że nie będą to tylko dobre zdjęcia – one będą zachwycające. Oto w kilku krokach poradnik jak zacząć swoją przygodę z fotografią.

  1. Sprzęt – przede wszystkim na początek nie kupujcie drogich i zaawansowanych aparatów. Znacznie lepiej zrobicie sięgając po proste rozwiązania. Dlaczego? Po pierwsze gdy zaczynacie romans z fotografią jeszcze nie wiecie, czy będzie to miłość na całe życie, czy tylko przelotna fascynacja, dlatego nie ma potrzeby na początek sięgać po aparaty z najwyższej półki. Drugim powodem jest to, że tego typu aparaty mają wiele zaawansowanych funkcji, z których dopiero się ucząc nie będziecie korzystać, a które mogą Wam tylko te naukę utrudnić. Jednym słowem lepiej sięgnąć po tanie aparaty lub nawet dobry telefon z odpowiednią aplikacją, która umożliwia ustawienie czasu naświetlania czy przesłony – to na początek zdecydowanie wystarczy. Z czasem, gdy przekonacie się jaki typ zdjęć najbardziej Wam odpowiada, gdy wypracujecie swój własny warsztat, będziecie mogli kupić drogi sprzęt, który będzie idealnie dopasowany do Was i Waszego sposobu robienia zdjęć.

  2. Wiedza – to absolutna podstawa każdego warsztatu, nigdy nie zaczniecie robić profesjonalnych zdjęć jeśli nie będziecie posiadać odpowiedniej wiedzy na temat fotografii. Wiedzę tę możecie zdobyć na wiele różnych sposobów od udziału w warsztatach fotograficznych, przez zakup książek o fotografii, których na rynku jest naprawdę sporo, po internet i blogi takie jak mój, na których znajdziecie wiele praktycznych informacji na temat fotografii.

  3. Praktyka – samo zdobywanie wiedzy nie sprawi, że zostaniecie dobrymi fotografami konieczne jest także zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Czasem trzeba zrobić sto nieudanych zdjęć by zrobić wreszcie jedno dobre i zrozumieć mechanizm działania, który doprowadził nas do stworzenia tego zdjęcia. Stosowanie wiedzy w praktyce to klucz do stania się dobrym fotografem.