Ogród w obiektywie

 

Fotografia ogrodnicza to dla wielu osób pasja i sposób na uchwycenie prawdziwego piękna otaczającej nas przyrody. Zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy rośliny budzą się do życia, warto skorzystać z okazji i wykonać taką sesję fotograficzną w ogrodzie.

 

 

Ogrody do fotografii

 

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się oryginalnie zaprojektowanymi bryłami budynków. Jednocześnie inwestorzy dużą uwagę przywiązują również do terenów otaczających dom. Korzystanie z usług architektów krajobrazu jest zatem coraz powszechniejsze. Najbardziej stylowe ogrody, które przyciągają uwagę profesjonalnych fotografów mogą mieć charakter nowoczesny, rustykalny, angielski, orientalny czy nawet śródziemnomorski. Każdy z tych ogrodów różni się między sobą poszczególnymi gatunkami roślin, kolorystyką oraz elementami dekoracyjnymi. Robiąc zdjęcia w ogrodzie, warto zadbać o to, aby nie były one rozmazane. Efekt ten można uzyskać między innymi, dzięki skorzystaniu ze statywu czy samowyzwalacza.

 

Zdjęcia kwiatów

 

W przypadku fotografowania ogrodów, roślin czy kwiatów jedną z istotniejszych kwestii okazuje się być technika. Specjaliści radzą, aby takie precyzyjne zdjęcia wykonywać za pomocą lustrzanki pełno-klatkowej. W celu wydobycia najdrobniejszych szczegółów warto precyzyjnie ustawiać ostrość. Najlepszy efekt otrzymuje się również dzięki dopasowaniu światła. Fotografie roślin najlepiej wykonywać w słoneczne dni. Zwłaszcza o świecie, gdy na płatkach kwiatów można jeszcze uchwycić krople rosy.

 

 

W fotografii ogrodniczej jedną z ważniejszych zasad okazuje się być dobieranie kontrastującego tła, tak aby jak najlepiej wyeksponować temat zdjęć. Głębia ostrości pozwala uzyskać efekt rozmytego tła. W ten sposób fotograf skupia się na odizolowaniu poszczególnych elementów rośliny. O atrakcyjności ogrodu decyduje zazwyczaj jego projekt i oryginalna realizacja. Kilka przykładów takich stylowych ogrodów znajdziemy na przykład na tej stronie – http://newgardenstyle.pl. Jedną z technik stosowanych przez architektów krajobrazu okazują się być ogrody tematyczne. Motywem przewodnim stają się między innymi zioła, rośliny leśne czy dekoracje skalne.

 

Ogrody o dość skomplikowanej strukturze i bioróżnorodności nie zawsze dobrze wyglądają w świetle słonecznym. Wówczas ważna jest przede wszystkim odpowiednia kompozycja, obiektywy oraz pomysł na sesję. Miękkie światło i kontrolowanie cieni umożliwia uchwycenie na zdjęciu piękna roślin w danym ogrodzie. Ustawienie balansu bieli także wpływa na jakość zdjęć bujnej roślinności.

 

 

Ogród – miejsce ślubnej fotografii plenerowej

 

Znalezienie pomysłu na ślubny plener wbrew pozorom nie jest kwestią oczywistą. Rynek fotografii nieustannie dostosowuje się do oczekiwań klientów, dlatego takie sesje ślubne mogą być zrealizowane w zasadzie w każdym miejscu. Najważniejsza okazuje się kreatywność fotografa. Jednym z istotniejszych czynników decydujących o efektach sesji jest między innymi pora wykonania zdjęć. W sezonie letnim zalecane jest fotografowanie pary młodej w godzinach popołudniowych, kiedy światło jest bardziej zrównoważone. Kolejną kwestią jest sam wybór miejsca na sesję plenerową. Tutaj możliwości jest wiele. Jednym z absolutnych faworytów w ostatnim czasie okazuje się być plener roślinny. Urokliwe miejsca jak łąki, lasy, sady czy oryginalnie zaprojektowane ogrody wydają się być idealnym tłem dla fotografii ślubnej.

 

 

Ogród a sesja ślubna

 

Czasem ciekawych plenerów do sesji ślubnej nie trzeba wcale szukać zbyt daleko. Przydomowy ogród zaprojektowany przez doświadczonych architektów krajobrazu również może zachwycić swoją różnorodnością barw i gatunków roślin. W szczególności ogrody angielskie wpisują się w klimat ślubny. Ogrody te urządzone są w stylu romantycznym i malowniczym, w których nie brakuje zacisznych kątów z formowanymi żywopłotami czy kamiennymi rzeźbami. Nienagannie zadbany trawnik oraz stonowane kolory roślin są szczególnie doceniane przez fotografów ślubnych. Te elementy krajobrazu ułatwiają skomponowanie oryginalnych kadrów na plenerowej sesji zdjęciowej.